Balat ‘ta Bir Gün | Gezi Rehberi

Balat ‘ta Bir Gün | Gezi Rehberi

Bir gününüzü Balat’ta geçirmek isterseniz, size haritadaki konumlarına göre ve öğün sırasıyla bir rehber hazırladım !

Bu linki kullanarak Google Maps üzerinden listedeki kayıtlı yerleri görebilirsiniz.

1.Cooklife Balat’ta Kahvaltı

 

 

 

 

 

 

Juliet Blog (@julietblog)

Mermer masaları, kaktüsleri ve minimal tasarımıyla Cooklife tam bir Instagram dostu. Avakadolu ve somonlu, dana baconlı ve ıspanaklı egg benedictleri hem lezzetli, hem de güne başlamak için sağlıklı, doyurucu bir seçenek. 

 

 

 

 

 

 

Juliet Blog (@julietblog)

Kahvaltı’dan sonra kahve için mekan değiştirmek istemezseniz, gün içinde fazla doz kafein almaya alışıksanız, Cooklife’ın kahveleri de oldukça lezzetli. Hatta kendileri nitelikli kahve demliyorlar. Aynı zamanda Cooklife’dan çıkan bir de dergi var ; Cooklife Mag. 

Menüyü buradan inceleyebilirsiniz.

 

2.Fener Rum Lisesi ve Ortaokulu

Instagram’da Balat’ı aradığınızda binlerce foroğrafı çıkan o efsane kırmızı bina burası. Hayatınızın yokuşunu çıkarak liseeye ulaşıyorsunuz, ama hem yapının kendisi hem de arkanızda kalan Balat manzarası kesinlikle bu çabaya değer. Okula girilebilse, içerisinin ne kadar çılgın olduğunu tahmin edebiliyorum. Kale gibi kapısıyla herhangi bir liseden daha korunaklı olduğu için, maalesef onun bir yolunu bilmiyorum 🙁

3. Rum Ortodoks Patrikanesi

 

Nereye yazıp nerde aratırsanız aratın Rum Ortodoks Patrikhane’sini HERKES Liseyle karıştırıyor. Patrikhane bu yukarıdaki, insan lise dendiği zaman öyle Hogwarts’ın kızarmış halini beklemediği için kafalar karışıyor sanırım. Yani beklenenin aksine dışarıdan görkemli duran lise, patrikhane değil. KIRMIZI OLAN PATRİKHANE DEĞİL :’D. Ama patrikhanenin içine girdiğinizde durum değişiyor. Altın varaklardan gözlerinizi kamaştıran inanılmaz görkemli bir yer. 

4.Rag’n Roll Vintage

2.el ve vintage dükkanı olan Rag’n Roll un önündeki bisikleti, çiçekleri ve vitrinindeki zamanının moda parçaları çantalarıyla Balat’a gitmeden önce ufak bir Instagram turu yaptığınızda yine fotoğraflarıyla karşılaşacağınız bir yer burası. Yukarıda paylaştığım fotoğraf Instagram hesaplarına ait, dükkana gelen güncel ürünleri kaçırmamak için oradan takip edebilirsiniz. (@ragnrollvintage)

5.Forno Balat’ta Öğle Yemeği

 

 

 

 

 

 

Forno Balat (@fornobalat)

Kendilerinin de söylediği gibi, “Anne kalitesinde taş fırın yemekleri”. Buraya modern bir pideci diyebiliriz. Taş fırından ne çıkarsa burada var. Pide, lahmacun, pizza.. 

Menüyü buradan inceleyebilirsiniz.

5.Maison Balat

 

 

 

 

 

 

Juliet Blog (@julietblog)

İçinde birbirinden güzel vintage ürünlerin bulunduğu Maison Balat’ta eski fotoğraları, fincanları inceleyip alışveriş yaparken bir yandan da ev yapımı kurabiyeler, limonatalar ve türk kahvesinin keyfini sürebilirsiniz. 

Menüyü buradan inceleyebilirsiniz. 

6.Sveti Stefan Bulgar Klisesi

**

İnsanın Balat’ta gezdiğini unutup Floransa sokaklarında kaybolduğunu hissettiren yapılardan biri Sveti Stefan. İçi de dışı da hayranlık uyandırıyor. 

7.Merdivenli Yokuş

Balat’ın fotoğraflarda görmeye en alışık olduğumuz sokağı merdivenli yokuş. Rengarenk evleri insana kendini masal kahramanı gibi hissettiriyor!

8.Pop’s Balat

Menü’yü buradan inceleyebilirsiniz. 

Yorgunluğumuzu almak için kendimizi Pop’s Balat’ın ferah iç mekanına, rahat koltuklarına bırakıyoruz. Kış mevsiminde sobasının kenarına kurulup büyük bir fincan çayınızı veya kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Pop’s Balat’ı görünce insanın arkadaşlarıyla oturup saatlerce sohbet edesi geliyor nedense…

9.Perispiri’de Akşam Yemeği

 

 

 

@perispricafe

Akşam yemeği için son durağımız Perispiri. Kendinizi konakta yaşıyormuş da, ev ahalisiyle yemek yemek için aşağı inmiş gibi hissetmenize sebep oluyor :). Doğum günü gibi özel günleriniz için de Perispiri’yi aklınızda bulundurabilirsiniz. 

Menüye buradan ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

“Fener” İETT durağından geçen 33ES,35D,36CE,41Y,44B,48E,55T,99 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir