Evde Kalma Rehberi – Evdeyken Yapılacak Aktiviteler

Evde Kalma Rehberi – Evdeyken Yapılacak Aktiviteler

EVDE KALdığımız süre içinde neler yapalım ?

1.Pinterest’e girip kendine ilham panoları oluştur

Beğendiğin fotoğraflardan sen de çek, neticede o fotoğrafları da birileri çekiyor,o evler de birilerinin. Evini beğendiğin dekorasyonlara uyarla, illa yeni eşyalar almanı gerektirmez, eldekilerle neler yapılabildiğini görsen gerçekten şaşırırsın. Denemeye çekinmemek gerekiyor.

2.Storytell’de kitap dinle

Ücretsiz deneme sürelerini 30 güne çıkarmışlar. İçeriklerde klasiklerin yanında bol bol yeni kitap da var. Tanıdık seslerden kitapları dinlemek eğlenceli olabiliyor. Bazı seslendirmelerse görmeden film izliyormuş etkisi yaratıyor.  Bir yandan kitap dinlerken ev işlerini de halledebilirsin. Yemek yaparken kısa rus edebiyatı hikayelerini dinlemeyi bitirebilirsin. Bazı kitapların e-kitap halleri de uygulamada mevcut, birazını dinleyip birazını okuyabilirsin.

3.Belgesel izle 

Sadece Netflix’te bile ilgini çekecek birbirinden değişik konularda belgeseller var. Sezon sezon dağılmış eski ve meşhur belgesellerden, mini dizi tadında hayat hikayelerine, minimalizm,sokak yemeği belgesellerinden cinayet maceralarına oldukça farklı seçenekler mevcut. Vakit geçirirken bol bol yeni şeyler öğrenebilirsin.
4. IMDB Top 250 listesindeki filmleri izle

Listeye burdan bakabilirsin. Özellikle ilk 100’de kötü bir tane bile film yok. Her gün ne izlesem diye düşünmek yerine sıradan listeyi bitirebilirsin. Filmlerin çoğu eski olduğu için bulmak da oldukça kolay. Takipçilerimin birinde bir kaseye bütün filmleri yazıp kurayla günün filmini belirleme yöntemi gördüm, zaman kazandırıcı bir uygulama 🙂

5. Youtube’daki uçsuz bucaksız nasıl yapılır videolarında yapmadığın şeyler dene

Youtube muhteşem yararlı bir platform. Benimle bir gün geçirin vloglarının yanında yeni bir dil, örgü örme,programlama, ekmek yapma, pazarlama, film editleme.. her şeyi öğrenebileceğiniz dolu dolu içerikler var.
6.Dışarıda yediğin, fotoğraflarını çektiğin o güzel tabakları, yemekleri kendin yap .

Yeni tarifler dene. Zaten evde kaldıkça ve market alışverişini aza indirmeye çalıştıkça herkes ekmek yapmaya, kekler börekler açmaya başladı. Bu süreçte dışardan satın aldığımız şeylerin ne kadar kolay yapılabildiğini farkediyoruz tektek. Canın dürüm çekince 10 dakikada evde lavaş yapabileceğin gibi. Cafelerde yediğin o holandez soslu poşe yumurtaları evde yapmak da gerçekten kolay. En azıdan denenenerek yapılmayacak şey değil. Aynı havalı tabakları evde de hazırlayabilirsin. Youtube yine yemek tarifi konusunda acayip bir kaynak.

7.Yabancı dilini geliştir

Mesela telefonuna indirip bilmediğin bir dilde yeni şeyler öğrenebileceğin duolingo gibi bir sürü uygulama var. Bunun dışında yine dil öğretmek için açılmış bir sürü youtube kanalı var. Eğer öğrenmek istediğin dille ilgili biraz alt yapın varsa online grammar kitapları da mevcut.

8.Online kurslara,sertifika eğitimlerine katıl.

CourseraEDX FutureLearn gibi sitelerde Harvard,MIT gibi üniversitelerin popüler derslerine ücretsiz bir şekilde online kaydolabilir, hiç bilmediğin konularda yeni bilgiler edinebilirsin. Udemy gibi platformlarda ise sertifikalı eğitimlere katılabilir, hobilerini geliştirirken CV’ne bir seçenek daha eklemiş olursun.

9.Bir blog yaz 

Eminim çevrendeki herkesten daha bilgili olduğun bir konu vardır. Bilgi vermek istemiyorsan da gününün nasıl geçtiğinden bahset. Hepsi edebi olmak zorunda değil, zaten öyle günler geçiriyoruz ki günlükler bile distopya romanları tadınla olacaktır. Blogspot ile ücretsiz bir blog açabilirsin. Veya oldschool deftere de günlük tutabilirsin.

10.Egzersiz yap

Hiç spor yapmayan biri bile gün içinde işe okula giderken bir sürü kalori harcadığı için bu olmazsa olmaz bir konu. Genelde tüm psikologlar kaygı ve anksiyeteyi yenmek için spor yapmayı öneriyorlar bu arada. Yani kafa dağıtmak, kaygı azaltıcı hormonlar salgılamak ve tabiki vücudun hastalıklarla daha iyi savaşmasını sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için egzersiz şart. Youtubeda, instagramda binlerce sayfa(@natacha.oceane @mrandmrsmuscle ) var. Natacha’nın youtube kanalı  Telefonunuza indirebileceğiniz Nike Training gibi uygulamaların yanında, bir çok spor hocası ve salonu da belirli saatlerde instragram canlı yayını üzerinden ders veriyor. (Macfit)

 

Bonus : Çalışmayı bırakma! Tatilde değiliz. Kendine çalışma saati belirle ve işini,okulunu askıya alma.
Peki Siz evde neler yapıyorsunuz ?1 thought on “Evde Kalma Rehberi – Evdeyken Yapılacak Aktiviteler”

  • Pinterest de pinler oluşturmak hayal gücünü de dürtüyor, bir şeyler yap diye. Diğer yandan aklın sürekli ne yapabilirim hissine karışınca verim de artıyor. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir