Kopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag Gezi Rehberi

1.Nyhavn

 

 

 

 

 

 

Juliet Blog (@julietblog)

Kopenhag dendiğinde aklınıza gelebilecek her mecrada fotoğrafını göreceğiniz yer Nyhavn, yani Danca’da yeni liman anlamına geliyor. Tekne ve yatların olduğu birbirine bitişik rengarenk binaları ve turistik cafeleriyle küçücük ve dar bir liman. Genelde turist akınına uğramış oluyor. Limandan tekne turuna da çıkabiliyorsunuz. 
En yakın metro istasyonu: Kongens Nytrov

2.Christiania

Fotoğraf : yolvemacera

1970’lerde hippi gençlerin terk edilmiş askeri kışlalara yerleşerek kendi kendilerine kurdukları bir ütopya burası. Kendi bayrakları ve yasaları var. Danimarka’da ot/esrar yasak olmasına rağmen “Özgür Şehir Christiania”da bu yasak uygulanmıyor. Hatta esrar satılan bir pazarları var. Kopenhag’da görmediğim kadar turistik bu küçücük alanda gördüğümü söyleyebilirim. Hard drug- yani kokain, metanfetamin vb.- burada yasak. Koşmak, fotoğraf çekmek ve silah kullanmak da yasaklar arasında. Yine varoluşsal problemler içerisinde “VOV ÜTOPYA” diye gezdiğim için, fotoğraf çekmeyi bile unutmuşum.. 

En yakın metro istasyonu : Christianshavn St(Metro) M1-M2

3.Tivoli Bahçeleri

 

 

 

 

 

Juliet Blog (@julietblog)

Kopenhag’ın Disneyland’ı desem yerinde olur sanırım. Şehrin tam ortasında eğlence merkezi,lunapark ve bahçe. Müthiş şansım sayesinde gittiğimde kapalıydı, o yüzden göremedim..Fakat dışarıdan bile görkemli ve benim gibi çocuk ruhluysanız oldukça dikkat çekici gözüküyordu. Kopenhag’ı ziyaret eden herkesin görülmesi gerekenler listesinde bulunuyor. 

Fotoğraf

Giriş biletleri tarihe göre değişiyor ama genelde 110-120 DK civarlarında.(55-60 lira) 

Biletlere buradan bakabilirsiniz.

En yakın metro istasyonu: Kobenhavn H (Merkez tren istasyonu, tam karşısında)

4.Rosenborg Kalesi

Fotoğraf : Tripadvisor

Kaleden çok  şehrin ortasındaki insana huzur veren geniş bahçesi insanların ilgisiniz çekiyor. Hem turistler hem de yerliler sarayın bahçesinde bahar ve yaz aylarında bol bol vakit geçiriyorlar.

En yakın metro istasyonu: Norreport(M1,M2)

5.Assistens Mezarlığı

Mezarlık mı ? dediğinizi duyar gibiyim, ben de gitmeden önce öyle bir tepki vermiştim. Ama Kopenhaglılar mezarlıkta piknik yapıyor, koşuyor, bisiklet sürüyor,  günlerini geçiriyorlar. Mezarlığın girişindeki upuzun ağaçlar fotoğraflarınız için de görsel bir şölen oluşturuyor. Ayrıca ünlü yazar Andersen’in mezarı da burada bulunuyor.

En yakın metro istasyonu: Norrebro(F), Norrebro St.(4a)

6.Church of Our Savior / Kurtarıcı Kilisesi

Kilisenin enfesliğini bir kenara bırakırsak, kilisedeki kulenin en üstüne çıkabiliyor ve Kopenhag manzarasını izleyebiliyorsunuz. 

En yakın metro istasyonu: Christianshavn St.(M1,M2)

7.Superkilen

Superkilen Norrebro mahallesinde tasarım ödüllü bir meydan. Meydanın bir kısmı beyaz çizgilerle çevrilmiş tümseklerden oluşurken diğer kısmı da kıpkırmızı bir yetişkin oyun parkı. Canlı bir fotoğraf stüdyosu gibi olan park instagram fotoğraflarınız için tam bir cennet.. 

En yakın metro istasyonu : Norrebro(F), Norrebro St.(4a)

8.Botanik Bahçeleri

Fotoğraf : Gezimanya

İçinde muazzam bitkilerin yetiştiği, içeriden de dışarıdan da enfes görünen Kopenhag Üniversitesi’nin botanik bahçesi.

En yakın metro istasyonu: Norreport (M1,M2,5c,14)

9.Grundvirks Klisesi

Kendinizi yüzüklerin efendisinde hissetmenize sebep olacak İ NA NIL MAZ bir yapı. Kopenhag’ın biraz dışına çıkmanız gerekse de kesinlikle değeceğini söyleyebilirim.

En yakın tren istasyonu : Emdrup St (A,BX) (Şehir içi ulaşım için aldığınız toplu taşıma biletleriniz bu bölgeyi kapsamıyor. Dikkat etmelisiniz.)

10.Strøget​ Caddesi 

Fotoğraf

Her büyük şehirde olduğu gibi Kopenhag’da da aklınıza gelebilecek high endden ucuz markalara bütün mağazaların bulunduğu bir alışveriş caddes var, Stroget. Yemek yerleri ve mağazaların dışında ilginizi çekebilecek bir Lego müzesi, Guinness rekorları müzesi ve içeriye girdiğinizde çalışanların pamuk prenses gibi dans ederek şarkı söylediği bir Disney Store var, bilginize 🙂 

En yakın metro istasyonu : Vesterport St.(A,B,C,E,BX)

11.Papirøen – Sokak Yemekleri Adası 

İçinde 20-30 çeşit dünya mutfaklarından sokak yemeklerinin bulunduğu konteynerlardan oluşan bir ada burası. İçeride bir de tantunici var, şaşırdım mı ? Tabii hayır. Efsane pahalı Kopenhag restaurantları yerine yemek için güzel bir alternatif.

 2.527 thoughts on “Kopenhag Gezi Rehberi”