Nisan Ayı Kitap Önerileri – Karantina Günlükleri

Nisan Ayı Kitap Önerileri – Karantina Günlükleri

Bu ay okuduğum kitaplardan hem beğenip önerdiklerimden hem de o kadar da beğenmekdilerimden-en azından konularını anlatayım ki belki sizin hoşunuza gider- 5’er örnek paylaşacağım.

Öneriler

1.Seyahat Sanatı – Alain de Botton : Alain de Botton’la ilk tanışmam. Okuduğum eleştirilere göre bu kitap yazarın en az oy alan kitaplarından. Seyahat tutkum yüzünden sanırım ben bu kitaba bayıldım. Yazar gittiği şehirleri anlatırken daha önce orada olan ünlü yazarlar, ressamların hayali rehberliğini ekliyor bölümlere. Kitapta anlatılan hikayeleri destekleyen bol bol da görsel var. Sadece oturduğunuz yerden bahsedilen şehirleri, ülkeleri gezmiyor aynı zamanda seyahate bağladığınız beklentilerinizin altında yatan sebepleri de gözlemliyorsunuz. Yazarın elimde bir de Aşk Dersleri kitabı var,önümüzdeki ay da onu okuyacağım.

2.Hafif Adımlar – Seçil Sungur: Bu kitap aslında bir derleme. 40 Önemli kadının 2’şer sayfalık biyografilerinden oluşuyor. Tanımadığım bir çok güçlü kadınla tanıştığım için yine bayıldığım bir kitap oldu. Mesela Matrix serisinin yönetmeni Wachowski kardeşlerin birbirlerinden 9 yıl arayla cinsiyet değiştirmeleri ve Sense8’e imza atmaları kesinlikle bilmediğim bir olaydı. Özellikle siyasi olaylarda rol oynayan özgürlük,eşitlik savaşçısı kadınların başına gelenler, eğer engel olmasalardı yapabilecekleri karşısında duygulandım ve çok etkilendim.

3.Genç Werther’in Acıları – Goethe: Bu karanlık bir kitap. Werther’in inanılmaz içselleştirerek yaşadığı imkansız aşkını anlatıyor. Birinin böyle büyük bir aşk duya bilmesine özeniyor, ama yaşadığı karanlığa ve bu karanlığı her normal gününü geçiriyor gibi sıradan bakmasına da şaşırıyorsunuz. Mutsuz sonlu bir aşk romanı diyebiliriz.

4.Serenad – Zülfü Livaneli: Bu kitabı Storytel’de dinlemeye başladım. Dinlerken film izler gibi bir çok olaya “aa yok artık,tüh” diye tepkiler verdim. Altı çizilmesi gereken çok cümle olduğu için bir yandan da okudum. Karakterimiz Prof.Wagner’in ikinci dünya savaşı sırasında yaşadığı acıları, aşkı insana gerçekten dokunuyor. Maya’nın sıradan hayatına bomba gibi düşen bu hayat ilginç sahnelere sebep oluyor. Dolu dolu bir roman, sadece -sanırım üst üste birkaç Livaneli okuduğum için- eşitlik tanımı için çok fazla ırk,din örneği verilmesi bana biraz zorlama geldi.

5.Amok Koşucusu – Stefan Zweig: Zweig’in bazı kitaplarının sonunda “bu neydi şimdi” tepkisi veriyor, bazılarından da oldukça etkileniyorum. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu’nun etkisinden hala çıkabilmiş değilim. Amok Koşucusu tabiri daha sonra ne yaptığını hatırlamayan, deli gibi koşan bir cinnet hali. Baş karakterin bir kadına hissettiği yoğun duygu onu sonunu düşünmeyeceği bir maceraya atıyor. Kısacık ama çok etkileyici bir kitap.

Okuduğum ama öneriyorum diyemeyeceğim 5’liye geçiyorum şimdi.Okumadan önce biraz ipucu olsun belki siz de sevmezsiniz,veya benim ilgimi çekmeyen sizin hoşunuza gidebilir.

1.Beatrice’ten Sonra Birinci Yüzyıl- Amin Maalouf: Bir kitabı bu kadar zor okuduğumu hatırlamıyorum. Konu çok iyi,hatta filmini görmek isterim. Tüm bebeklerin erkek doğduğu bir distopya. Ama bu hayal gücünü delirtecek cümlenin altı bana çok boş geldi. Hikayenin akışı yavaş ve detaysızdı. Yazarın bir kitabını daha okumadan küsmeyeceğim.

2.Levayih-i Hayat – Fatma Aliye: Fatma Aliye dönemin ilk feministlerinden. Sadece Osmanlı’da değil, yazılarıyla dünyada ses getiren bir “aktivist”. Bu kısa kitap evlilik sorunlarının tartışıldığı mektuplardan oluşuyor. Dönem çok eskiye dayandığı için, belki de mektupların konusundan dolayı kendimle bağdaştıramadım.

3.Zaman Makinesi – H.G. Wells: Wells bilim kurgu babalarından ama o kadar çok bilim kurgu okuyorum ki bu yaşımda okuduğum için muhtemelen bana yavan geldi. Karakterimiz zaman makinasıyla geleceğe gidiyor, beklenin tersine apokaliptik bir ortamla karşılaşıyor.

4.Müthiş Psikoloji, Hayır Diyebilme Sanatı: Sürekli kendini tekrar eden bir kitap. hayır diyebilen, diyemeyen kimsenin okumasına gerek olmayan-büyük konuşuyorum ama- zaman kaybı bir kitap.

5.Dr Jekyll ve Bay Hyde -Robert Louis Stevenson: Dr. Jekyl ‘in çılgın deneyleri, hayvani iç güdülerle hareket eden bir Mr. Hyde. Yine konusu eğlenceli bir bilim kurgu fakat okumak için yanlış yaşta olduğumu düşünüyorun. Keşke ilkokuldayken okusaymışım.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir