Ocak Ayı Kitap Önerileri

Ocak Ayı Kitap Önerileri

1.Son Ada – Zülfü Livaneli


Livaneli okumaya ilk kez bu kitapla başladım ve oldukça geç kaldığımı fark ettim. Son Ada, devletin kontrol etmediği, çok paranın bir işe yaramadığı, kendi yağında kavrularak geçinen ada sakinlerinin bir arada mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşadığı sakin bir ütopya ile başlıyor. Adaya sonradan yerleşen eski bir devlet başkanı, adaya otorite eli değdiriyor, insanların akıllarına unuttukları kapitalizmi, kaosu tekrar sokuyor ve hatta adadaki ekolojik dengeyi bozarak o sakin ütopyayı bir anda gergin bir distopyaya dönüştürüyor. Kitabı okurken, aslında küçük bir ada üzerinden gösterilen bu örneğin günümüz dünyasında gerçekten yaşanıyor oluşu insanı okudukça daha çok üzüyor.

“Bir yerde kötülük varsa, oradaki herkes biraz suçludur.”

2. Huzursuzluk – Zülfü Livaneli

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Books of Juliet (@julietbooksj)

İnsanı gerçekten huzursuz eden bir kitap. Anlatılan hikaye belki gerçek değil ama bu şekilde onlarcasının yaşanıyor olması insanı gerçekten huzursuz ediyor. Hatta çok hassas olanların okumasını pek önermiyorum. Kitap, Ezidilerin başına gelenleri işid zulmünü, ırkçılığı, ayrımcılığı ve Ezidi bir kızın Mardinli bir Türk genciyle arasındaki aşkı anlatıyor.

“Beni alıp tekrar karnına soksan bile koruyamazsın artık anne!”

3. Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin kibar, eski dilini çok seviyorum. Öksüz,yetim Yusuf’un hayatını, tüm saf duygularıyla yaşadığı aşkını ve uğradığı hayal kırıklıklarını anlatan romantik bir dram, bir Anadolu romanı.

“O gelmez artık!”
“Nereden biliyorsun?”
“Gidişinden belliydi!” dedi.

4. Piedra Irmağının Kıyısında OturdumAğladım – Paulo Coelho

Coelho deyince o kitaptan her zaman mistik bir öykü ve aşk beklemek gerekir. Bu kez hayatını ibadete adamış, mucizelere kadir bir din adamının çocukluğundan beri aşık olduğu kız ve adanmışlığı arasında kalan seçimini, Kızın ise sıradan ve sakin hayatında günlerini geçirirken aniden hayatına tekrar dahil olup her şeyi değiştiren çocukluk aşkının hikayesini anlatıyor.

“Penceremi açtım; ve de yüreğimi. Odama güneş doğdu, ruhuma aşk.”

5. Palto – Gogol

Sıradan yaşamın içinden, hor görülen bir karakterin maddi gücünün üstünde bir palto yaptırması ve ardından başına gelenleri, Rus bürokrasisini anlatan, kısa ve Rus edebiyatı için örnek teşkil eden bir öykü.

“Aslında mühim olmayan adamların’ çevresinde, onların mühim adam olarak görülmesini sağlayan insanlar da her daim var olmuştur.”

Bonus/6. Kara Delikler – Stephan Hawking

Kerem Cankoçak’ın fizik kuramlarını kısaca anlattığı ön söz ardından, Hawking’in kara deliklerle ilgili bilgisini sade ve kısa biçimde anlattığı bir eser. Hawking’in BBC’de yayınlanan programı bu kitapta yazılı hale dökülmüş. Fizik,astronomi veya kara delikler ilginizi çekiyorsa kolayca bilgi edinebileceğiniz, fakat zaten bu konulara hakimseniz okuduğunuzda yeterli gelmeyecek bir kitap.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir